V.A.M.P. czyli formaty Amigi pod Windows

V.A.M.P. 2.00

Odtwarzanie filmów to od lat jedno z najpopularniejszych zastosowań, do których angażujemy nasze komputery. Jest to również coś co przeciętny użytkownik uznaje za rzecz trywialną. Wystarczy przecież uruchomić odtwarzacz systemowy, tudzież konkurencyjne rozwiązanie typu VLC czy MPlayer, po czym wybrać plik wideo i po kłopocie.

V.A.M.P. -pod Wndows

Kłopoty mogą się jednak pojawić gdy natrafimy na plik w egzotycznym, zapomnianym formacie, wówczas to najczęściej otrzymamy komunikat o nieznanym kodeku i niemożności odtworzenia materiału. Tutaj z pomocą przychodzi V.A.M.P. czyli Virtual Amiga Multimedia Player. Program jak sama nazwa wskazuje jest odtwarzaczem plików multimedialnych, które były na TOPie w czasach świetności komputera Amiga, a więc z górą ćwierć wieku temu. Wśród obsługiwanych formatów znajdziemy:

IFF ILBM – format obrazów statycznych stworzony przez firmę Electronics Arts na potrzeby legendarnego programu malarskiego Deluxe Paint. Najpopularniejszy i domyślny format graficzny dla systemu AmigaOS.

ANIM – plik animacji stosowany w pierwszej połowie lat 90. Obsługiwane są różne warianty, w tym najpopularniejszy anim 5 czy CDXL obecny na Amigach wyposażonych w napęd CD, takich jak konsola CD 32. Wspierane są rozszerzone warianty kolorystyczne HAM 6 i HAM 8.

MovieSetter – format programu, w którym pracował Eric Schwartz, człowiek legenda kojarzony z tworzeniem ruchomego obrazu na komputerach Amiga.

YAFA – nowocześniejszy następca Anim o większych możliwościach, który zadebiutował pod koniec 1995 roku wraz z programem Wildfire.

MOD – format zapisu utworów muzycznych, popularny przed nastaniem ery MP3.

DBM – nowocześniejsza odmiana plików MOD wprowadzona wraz z programem Digi Booster.

8SVXmonofoniczny typ sampli, amigowa alternatywa dla WAV.

Należy też dodać że obok formatów, które przeszły do lamusa historii V.A.M.P. może także służyć jako odtwarzacz plików z jakimi mamy do czynienia na co dzień, a więc: gif, apng. jpg, png, gif, bmp, svg, jp2(jpeg 2000), tiff, pcx, ogg, avi, mpg, wmv, flv, mp4, DivX. mov, mkv, webm 3gp, m4v, mp3, 16sv, , wav, riff, ogg, flac, m4a, wma, hvl, aiff.

Odtwarzamy amigową animację

Jak więc widać lista wspieranych formatów jest dosyć szeroka. Nie wszystkie jednak będą działać domyślnie, dla niektórych trzeba będzie zainstalować specjalne wtyczki. Można je znaleźć na stronie aplikacji Hollywood, przy użyciu której został napisany ten odtwarzacz. Miejscem od którego warto zacząć testować unikatowe możliwości V.A.M.P.a jest strona http://www.randelshofer.ch/animations/index.html na której znajdziemy mnóstwo animacji sprzed lat zapisanych w starych oryginalnych formatach.

 

Na zakończenie dodam że obok odsłon dla systemu Windows 32 i 64Bit, V.A.M.P. istnieje też w wersjach dla AmigaOS, zarówno trzeciej jak i czwartej generacji.

O Mufa