WarpSNES

Super Nintendo Entertainment System niegdyś najpotężniejsza konsola jaką dało się z rozsądną prędkością emulować na Amidze. Dziś w czasach szybkich emulatorów Sony Playstation, czy GameBoy Advance, emulacja SNESa nie jest już niczym nadzwyczajnym. W czasach świetności Amig z kartami PPC, rozwojem WarpSnesa zajmował się Steffen Haeuser. Przy pracach nad wersją dla AOS4 do Steffena, dołączył Per Johansson. Efektem pracy tego duetu jest natywnie działający WarpSNES 1.43. Numer wersji może być nieco mylący, gdyż jak pamiętamy ostatnia wersja dla WOSa nosiła numer 7.0. Wyjaśnienie zagadki jest bardzo proste, autorzy uznali że ich emulator będzie miał taki sam numer wersji jak aktualna wersja SNES9x, na którym WarpSnes bazuje.

Opisywany program w przeciwieństwie do wielu innych emulatorów posiada w pełni zintegrowane wbudowane GUI. Dzięki temu jego obsługa jest łatwa, intuicyjna i przejrzysta. Z jego poziomu ustawimy tryby audio i video, przypiszemy kontrolery gier bądź obłożenie na klawiaturze a nawet dowiemy się jak uzyskać żądany efekt przy pomocy skrótów klawiszowych (Shift + 0 – 9 to zapis stanu gry w dowolnym momencie, gdzie cyfra oznacza numer slotu, natomiast użycie klawisza bez kombinacji z Shiftem oznacza załadowanie gry z odpowiedniego slotu). Jak już wspominałem, obsługa jest przejrzysta, wynika to z faktu że do każdego zapisanego stanu gry automatycznie tworzony jest zrzut ekranu widoczny z poziomu GUI emulatora. Zrzut i zapis stanu gry są tworzone również automatycznie gdy opuszczamy dany tytuł. Oznacza to że każdorazowo możemy zacząć rozgrywkę od ostatnio zakończonej sesji, bądź też od dowolnie zapisanego „sejwu”, klikając po prostu na cyferkę pod obrazującym go zrzutem ekranowym.

SNES w mojej ocenie był szczytowym osiągnięciem jeśli chodzi o erę konsol 2D. Gra Donkey Kong Contry, której obrazek możecie podziwiać obok jest jednym z najlepszych tego przykładów. Gwarantuję jednak że nie tylko fani platformówek będą przeżywać prawdziwą ucztę obcując z tytułami dostępnymi na tę maszynę. Opisywany emulator tego sprzętu naprawdę spisuje się bez zarzutu zarówno pod względem dokładności emulacji jak i stabilności działania. Słowem jeśli masz ochotę zobaczyć jak dobre mogą być gry z najlepszej 16-bitowej konsoli jaką udało się stworzyć geniuszom z Nintendo, koniecznie odpal WarpSNESa.

 

O Mufa