GIMP – Historia

Wszystko zaczęło się w 1995 roku kiedy to dwóch studentów z Berkeley – Spencer Kimball i Peter Mattis, zaczęło pracę nad własnym programem graficznym. Pracowali nad nim dosyć długo (około 10-ciu miesięcy) zanim pozwolili komukolwiek go wypróbować. Wreszcie w 1996 roku pojawia się pierwsza publiczna wersja Gimpa – 0.54. Program od początku posiadał system wtyczek, dzięki czemu można było pisać dodatki do Gimpa bez integracji w jego kod główny. Miał podstawowe narzędzia do rysowania, oferował pracę na kanałach, a także bardzo rozbudowane, jak na tamte czasy, możliwości cofania operacji (Undo/Redo).

Start Gimpa podobnie jak i wielu innych wielkich programów nie był idealny. Program działał raczej mało stabilnie, dodatkowo był całkowicie zależny od Motifa używanego jako zestaw narzędzi dla GUI. Mimo wszystko jako program darmowy, stworzony skromnymi środkami przez dwóch studentów nie mających dotychczas żadnego doświadczenia z grafiką komputerową, już wówczas zwracał na siebie uwagę. Warto w tym momencie dodać, że ta wersja Gimpa pojawiła się także na Amigę 68k jako część pakietu Geek & Gadgets (dostępnego np. na CoverCD nr 8 z Magazynu Amiga).

Kolejnym ważnym krokiem w rozwoju Gimpa było wypuszczenie wersji 0.60. Główną zmianą była rezygnacja z Motifa. Peter Mattis, po problemach z tą biblioteką, napisał własną składającą się z elementów Gimp Tool Kit i Gimp Drawing Kit, która obecnie jest znana pod nazwą GTK i jest używana przez setki, jeśli nie tysiące programów różnego przeznaczenia. Zmieniła się także nazwa programu z General Image Manipulation Program na GNU Image Manipulation Program. Niestety zmiany poczynione w serii 0.60 nie wpłynęły zbyt dobrze na stabilność programu, która była jeszcze gorsza niż w wersji 0.54, na dodatek system pluginów między obiema wersjami nie był kompatybilny. Wszystko to sprawia, że seria 0.60, pomimo wielu rewolucyjnych zmian, uchodzi za najsłabszą z wszystkich wydań Gimpa.

W lutym 1997 Kimball i Mattis wypuścili wersję 0.99. Główne zmiany to przeportowanie wtyczek do schematu pamięci opartej na kafelkach oraz nowe API znacznie bardziej rozwinięte niż w serii 0.6x. Jednak przede wszystkim przełomem okazała się nowa wersja biblioteki gtk/gdk zwana odtąd GTK+, która wprowadziła bardzo istotne zmiany w stosunku do starego gtk. Gimp już wówczas zaczął uchodzić za najlepszy program do obróbki grafiki na linuksie i jeden z najlepszych w swojej klasie w ogóle. Niestety nad tym bardzo obiecującym projektem nieoczekiwanie zawisły czarne chmury, gdyż wraz z wydaniem wersji 0.99.10 Spencer i Peter porzucili projekt. Decyzja pary głównych autorów programu wywołała spore zamieszanie. Ukazało się kilkanaście nieoficjalnych wydań, zmieniali się tymczasowi opiekunowie. Na szczęście chaos związany z odejściem ojców programu okazał się przejściowy i po kilkunastu miesiącach, 5 czerwca 1998r. udało się wydać finalną wersję Gimpa 1.0.

Przez kolejny rok wydano kilka nowych wersji, z których każda wnosiła jakieś ulepszenia. Ostatnie wydanie z serii 1.0.x to 1.0.4 z kwietnia 1999 roku – jest to jednocześnie druga i najnowsza wersja o jakiej słyszałem działająca na Amidze 68k (niestety nie mam pojęcia jak można ją zdobyć). Rok 1999 i prawie cały 2000 stoją pod znakiem serii 1.1.x (kilkadziesiąt wydań) jednak prawdziwy przełom następuje wraz z wydaniem wersji 1.2 (25.12.2000). Seria 1.2 charakteryzuje się znacznie ulepszonym interfejsem użytkownika oraz mnóstwem poprawek i ulepszeń w stosunku do poprzednich wersji. W tym czasie następuje prawdziwa „gimpomania”, strony internetowe poświęcone temu programowi powstają jak grzyby po deszczu, w księgarniach pojawia się bardzo dużo podręczników, a i w prasie ogólnokomputerowej (program wówczas działa już na każdym liczącym się systemie operacyjnym) Gimp jest dostrzegany jako główny konkurent Photoshopa i bardzo pochlebnie recenzowany. Gimp to jednak przede wszystkim ikona świata linuksa, praktycznie każda licząca się dystrybucja obowiązkowo musi zawierać ten program. Posiadał go także popularny w naszym amigowym światku Debian Woody/Sarge, który był dostarczany między innymi z Amigą One. Wersje 1.2.x pojawiały się dosyć długo, bo aż do 2003 roku. Warto dodać że ostatni przedstawiciel serii wersja 1.2.5 była też dostępna dla systemu AmigaOS 4.

Ostatnie lata to już historia Gimpa 2.x. Stabilna wersja 2.0 debiutuje 23 marca 2004 roku, wnosi ze sobą zupełnie nowy interfejs oparty na GTK +2, Script Fu umożliwiający tworzenie własnych skryptów, pracę z wieloma zakładkami oraz wiele innych ulepszeń. Od tego czasu rozwój programu nie zwalnia i praktycznie co kilka tygodni wypuszczane są nowe wersje. Na dzień dzisiejszy użytkownicy wiodących platform mogą się już pracować edycją 2.7. Niestety na Amidze jest trochę gorzej i program póki co zatrzymał się na wersji 2.4.7. Nie odstaje ona jednak aż tak bardzo, poza tym autor Edgar Schwan, zapowiada kolejne aktualizacje amigowej odsłony programu.

Na łamach serwisu Droid&Boing, przedstawiłem prosty przykład, jak w kilkadziesiąt sekund wykonać logo Amigi za pomocą Gimpa. Szerzej o możliwościach tego programu (wówczas jeszcze w wersji 1.1.x) pisał Mateusz Jaracz w numerze 3/2000 magazynu eXec.

Tagi:

O Mufa