AmigaOS 4

20 marca 2002r zostaje opublikowany „BoingBag 2” czyli ostatnie uaktualnienie dla AmigaOS 3.9, będącego ostatnim systemem przeznaczonym dla Amig 68k. Kilka miesięcy wcześniej firmy Amiga Inc i Hyperion podpisują umowę dotyczącą stworzenia długo oczekiwanego systemu w wersji dla procesora PPC. Na przełomie maja i czerwca 2004r użytkownikom komputerów AmigaOne, zostaje udostępniona pierwsza przedpremierowa wersja systemu AmigaOS 4.0 Developer Pre-release. System w pełni wykorzystywał możliwości PPC. Wprowadzono wiele zupełnie nowych narzędzi np. MediaToolbox Partition Wizard czy GrimmReaper oraz uaktualniono niemal wszystkie stare. Na uwagę zasługiwała szczególnie zupełnie nowa, rewolucyjna wersja AmiDocka. Jednocześnie zachowano pełną kompatybilność wstecz z oprogramowaniem napisanym zgodnie z wytycznymi Commodore, na razie jeszcze przy użyciu emulatora interpretowanego.
W październiku miała miejsce pierwsza aktualizacja systemu. Wprowadzono wsparcie dla jednostki Altivec oraz natywnie działającą wersję podsystemu graficznego Picasso, co miało spore przełożenie na prędkość działania całości. Mocno poprawiono stabilność, dodano wsparcie dla USB oraz układu Silicon Image 0680 mogącego pracować w trybie UDMA 6. To tylko najważniejsze zmiany, gdyż mniejszych było dużo dużo więcej.
Pod koniec roku Hyperion postanowił zrobić użytkownikom świąteczny prezent w postaci drugiej aktualizacji, tym razem nie było jednak większych rewolucji. Głównym gwoździem tego uaktualnienia był Moovid PPC, który był początkowo przymierzany jako systemowy odtwarzacz multimedialny. Życie pokazało jednak że stało się zupełnie inaczej.

W 2005 r miało miejsce tylko jedno update ale za to jakie! Trzecia aktualizacja wniosła ze sobą długo oczekiwaną nową wersje Warp 3D ze wsparciem dla kart Voodoo i Radeon 7xxx. Nowe Picasso 96 z trybem overlay (dla kart Voodoo). Wsparcie dla napędów SATA. Bibliotekę powerpc.library umożliwiającą uruchamianie oprogramowania napisanego dla WarpOS. Nowe wersje stosów USB i TCP/IP, Shella, gadżetów Reaction to tylko niektóre z ważniejszych zmian z jakich mogli cieszyć się użytkownicy w czerwcu 2005r.

2006r to rok w którym Hyperion zdecydował się opublikować finalną wersję AmigaOS 4.0. Zanim to jednak nastąpiło w lutym miała miejsce czwarta aktualizacja wersji Pre-release. W systemie pojawiła się „Petunia” długo oczekiwana emulacja procesora 68k przy użyciu technologi JIT. Nowe sterowniki 3D ze wsparciem dla kart Radeon 9000, 9200 i 9250. Nowe intuition umożliwiające podobnie jak w starych Amigach ściąganie ekranu, tyle tylko że teraz możliwy jest przesuw w dowolnym kierunku a nie tylko w dół. AmigaInput – czyli obsługa wszelkiego rodzaju joysticków padów i innych manipulatorów przeznaczonych do gier. AmiSSL v3, polska lokalizacja, możliwość upiększania wyglądu U-BOOTa, nowa udoskonalona wersja Commodity FKey i systemu blankerów. Plus tradycyjnie mnóstwo mniejszych zmian.

Finalna wersja AmigaOS 4.0 miała swoją premierę 24.12.2006r. System wyładniał za sprawą nowego formatu ikon, 32-bitowych wskaźników myszy, nowych znaczników Workbencha. Zdecydowano się na odważny krok, likwidując dostępny od zawsze katalog Tools, choć oczywiście nie oznaczało to likwidacji samych narzędzi, które zostały rozparcelowane do innych katalogów (większość do Utilities). Po długich oczekiwaniach została dołączona zapowiadana wcześniej nowa wersja przeglądarki IBrowse, konkretnie 2.4 OEM, nie wnosiła jednak rewolucji w coraz bardziej zacofanym na polu przeglądarek internetowych świecie Amigi. Do systemu włączono także odtwarzacz filmów DvPlayer i to on a nie Moovid PPC, pełni rolę systemowego odtwarzacza do dziś. Z rzeczy bardziej „podskórnych” choć jednocześnie także bardziej ważnych dodano nowy kernel Exec SG, z lepszą obsługą pamięci co miało istotny wpływ na zwiększenie wydajności całego systemu. Zadbano również o zwiększenie kompatybilności wstecz. Pojawiła się opcja emulowania pamięci chip, zamiana ekranów planarnych na RTG, a nawet obsługa będącego już wówczas w zdecydowanym odwrocie urządzenia jakim była stacja dyskietek. Obsługę sprzętu uzupełniono także o kontrolery SCSI. Niestety nowy kernel spowodował że z systemu znikła (jak się potem okazało na szczęście nie na długo) emulacja WOSa.
Zanim zdecydowano się na stworzenie zupełnie nowej wersji, w lipcu 2007r miało miejsce service update dla AmigaOS 4.0. Podobnie jak w przypadku update 2 dla Pre-release, tym razem było to uaktualnienie stosunkowo nieduże. Niemniej warto podkreślić przynajmniej dwie nowości, wprowadzenie wsparcia dla współdzielonych obiektów .so oraz języka Amiga Python 2.5.1. 
AmigaOS 4.1 wydany w sierpniu 2008r. Bodajże najbardziej z wszystkich wersji AmigaOS-ów zrewolucjonizował wygląd na plus. Wszystko za sprawą wprowadzenia technologii Porter/Duff i Cairo. Użytkownik może teraz ustalać stopień przezroczystości czy cieni pod oknami. Te zresztą odświeżają się teraz zdecydowanie lepiej niż kiedykolwiek przedtem. Mocno zmodernizowano również wygląd WB, szczególnie w trybie pracy „bez ikonek” (piszę w cudzysłowiu, bo od teraz nawet w trybie listy miniatury ikon są widoczne). Spory wpływ na estetyczny odbiór systemu mają również niewątpliwie nowe zdecydowanie ładniejsze niż te z wersji 4.0 ikony. W systemie pojawiła się także biblioteka MiniGL 2.0, która zdecydowanie ułatwiła portowanie z innych platform  oprogramowania wykorzystującego akcelerację 3D. Ważnymi nowościami są także możliwość wykorzystania pamięci wirtualnej oraz bardzo dużych dysków (partycje do 16 TB) dzięki nowemu 64-bitowemu systemowi plików JXF. Kolejną nowością jest wsparcie dla protokołu PTP ułatwiającego zarządzanie zdjęciami zapisanymi na kartach znajdujących się wewnątrz aparatów cyfrowych. Warto wspomnieć że w systemie pojawiła się wreszcie przeglądarka internetowa radząca sobie z obecnie obowiązującymi standardami OWB 2.5, przy czym w momencie gdy wytłoczone płyty dotarły do użytkowników, ci zdążyli już pobrać nowszą wersję z internetu.

W styczniu 2010r miało miejsce pierwsze uaktualnienie systemu AmigaOS 4.1. Wprowadzono sporą liczbę zmian, między innymi obsługę standardu DDC, nowy mechanizm obsługi URL, system notyfikacji, nową wersję MiniGL, zupełnie nowe podejście do WBStartup (znany od lat katalog, zastąpiono odpowiednią aplikacją),  autodświeżanie katalogów w tym RamDysku, mechanizm APPDir automatycznie odczytujący ścieżki do plików czy możliwość skalowania ikon.
W przeciągu ostatnich dwóch lat  miały miejsce kolejne, tym razem już mniejsze uaktualnienia, możecie o nich przeczytać tutaj. Jak dotąd (marzec 2012) najnowsza wersja systemu, to AmigaOS Update 5 dla komputera AmigaOne X1000 oraz Update 4 dla pozostałych platform wspieranych przez AmigaOS 4.1. Wszystko wskazuje na to że okres małych kroków dobiega końca i następnym razem czeka amigowców kolejna zmiana wersji systemu. W zapowiedziach nadchodzący AmigaOS 4.2 wygląda ciekawie, jak będzie w praktyce czas pokaże.

Tagi:

O Mufa