Systemowy kuferek

Glow Windows

Od czasów AmigaOS 3.5 na naszym systemie dominuje standard GlowIcons. Chociaż systemy AmigaOS 4.0 a potem AmigaOS 4.1 wnosiły ze sobą nowe standardy ikon, charakterystyczna złota otoczka wokół nich cały czas pozostaje znakiem firmowym amigowych piktogramów. W ostatnim czasie można zaobserwować nową modę, mianowicie na niektórych zrzutach ekranowych z systemu AmigaOS 4.1, widać świetlistą obwolutę również wokół okien. Nie jest to bynajmniej jakaś ukryta cecha systemu w wersji betatesterskiej czy też łatka wykonana przez domorosłego programistę. Efekt taki może osiągnąć każdy użytkownik AmigaOS w kilka sekund, modyfikując ustawienia GUI.

Otwieramy zatem preferencje GUI i przechodzimy do sekcji efekty. Interesują nas opcje związane z cieniem okna. Dla standardowego systemowego motywu, wyglądają tak jak na załączonym powyżej obrazku. Zaczynamy od zmiany koloru cienia z czarnego na żółty, jeśli teraz skorzystamy z opcji użyj, zauważymy że okno rzuca charakterystyczną poświatę, jednak tylko na zasadzie cienia z dwóch stron. Aby temu zaradzić zmieniamy wartość przesunięcia w pionie i poziomie z 6 na 0. Teraz już mamy prawdziwego glowa.

Pozostaje tylko jeden problem, na takich ustawieniach poświatę rzucają wszystkie systemowe okna, podczas gdy jak wiadomo glow dla ikon jest widoczny tylko dla aktywnego wybranego piktogramu. Tutaj ratuje nas suwak „Intensywność nieaktywnego”, wystarczy że przesuniemy go na wartość zero i już nasze systemowe okna zachowują się dokładnie tak samo jak ikony.

Tagi:

O Mufa