Pierwsze urodziny odnowionej AmigaOne Zone

Pierwotna wersja strony AmigaOne Zone, jeszcze w mało atrakcyjnej domenie amigaone.kom.pl, zadebiutowała na sieci już ponad 8 lat temu. W marcu 2011 roku znalazłem czas aby zmienić silnik i szatę graficzną, parę lat wcześniej wykupiłem aktualnie obowiązującą domenę. Były to jednak zamiany niewielkie w stosunku do czasu istnienia strony. Merytoryczna zawartość w postaci nowych artykułów również wzbogacana była od święta. Wszystko to za sprawą mojego zaangażowania we współtworzenie serwisu eXec, który był dla mnie głównym zajęciem po godzinach, podczas gdy amigaone.pl była mocno zaniedbywaną odskocznią.

AmigaOne Zone - początki

AmigaOne Zone – początki

Sytuacja uległa zmianie w styczniu, kiedy to kilka osób w tym ja rozstało się z execem. Wraz z Zapem, postanowiliśmy jednak że nasze odejście nie musi wcale oznaczać końca działalności na rzecz społeczności amigowej. Piotr bardziej skoncentrował się na projekcie Droid&Boing, ja postanowiłem poważnie podejść do prowadzenia amigaone.pl. Dyskusja na temat przyszłych projektów nie odbywała się jednak jedynie w gronie byłych redaktorów i współpracowników execa, docierały do mnie również maile od społeczności z zapytaniem co dalej oraz propozycją ewentualnego wsparcia. Jedną z takich osób był Tchomasz, który zaproponował założenie forum, a wkrótce potem uruchomił także bloga. Od tej pory strona istnieje w zupełnie nowej i co ważne już niezaniedbywanej formule.

Start forum miał miejsce 16 stycznia 2012 roku, czyli w dniu dzisiejszym zmodernizowany projekt Amigaone.pl obchodzi swoją pierwszą rocznicę urodzin. Jest to dobra okazja aby w paru słowach, dokonać małego statystycznego podsumowania.

Forum

Pierwszy wpis na forum

Na blogu zamieszczonych zostało dotąd 52 wpisy, co daje średnio jeden artykuł tygodniowo.
Tekstów poświęconych tematyce gier i emulacji było 19, o jeden więcej bo 20 artykułów traktowało o systemie i oprogramowaniu. Na trzecim miejscu znajdują się teksty publicystyczne, którym poświęciłem 11 wpisów. Trzy artykuły dotyczyły tematów sprzętowych.
Najchętniej komentowaliście teksty publicystyczne, najwięcej komentarzy zebrał artykuł „Historia amigowej prasy komputerowej w Polsce” oraz „Historia polskich serwisów amigowych”, trzecie miejsce zajęła recenzja czwartej odsłony programu Hollywood Designer.

Na forum, w chwili gdy piszę te słowa zostało napisane 2625 postów oraz 281 wątków. Daje to średnio blisko osiem komentarzy dziennie i około 6 nowych tematów tygodniowo. Na szczęście nasz serwer nie jest zbytnio przeciążany załącznikami, gdyż średnio post z załącznikiem pojawia się raz na cztery dni.

Działy w których najchętniej się udzielacie to przede wszystkim Sprzęt, niemal trzy razy mniej postów jest w drugim z kolejności dziale HydePark, trzecie miejsce zajmuje AmigaOS. Nie jest zatem niespodzianką że trzy najgorętsze dyskusje miały miejsce pod tematami związanymi ze sprawami sprzętowymi. Na podium znalazły się odpowiednio 460ex od początku … czyli moje boje z Samantą, AmigaOne X1000 – pierwszy pokaz w Polsce oraz Amiga One X1000 Pre-Order w AmigaKit. Z wyłączeniem mojej osoby, najaktywniejszymi dyskutantami na forum byli Emu, Biax13 i Adam. Wypada jednak wspomnieć także o czwartym w zestawieniu Przemku, który również osiągnął dwie gwiazdki, czyli status aktywnego forumowicza. Z tego miejsca chcę też podziękować wszystkim innym niewymienionym osobom, którzy włożyli swój większy bądź mniejszy wkład do merytorycznej dyskusji.

Na forum zarejestrowanych jest 70 memberów, jednak osób które nas regularnie odwiedzają jest kilkaset. Świadczyć o tym mogą chociażby wyniki wyświetleń. Trzy najchętniej czytane wątki to AmigaOne X1000 – pierwszy pokaz w Polsce, 460ex od początku … czyli moje boje z Samantą oraz Nowe Radeony wspierane przez AmigaOS. Inne popularne wątki, które zaliczyły powyżej tysiąca odsłon to (tu już kolejność przypadkowa): AmigaOne X1000 vs. reszta Świata, Szczęśliwy nabywca Amigi 4000 Desktop, AmigaOne X1000 vs. Apple PowerBook, AmiWest 2012 – fakty, Timberwolf…nowa beta i Coś na rozluźnienie. W chwili gdy czytacie te słowa być może do grupy tej dołączy także AmigaOS 4.1 Update 5 CD for the AmigaONE X1000 „First Contact”, ocierający się o tą granicę.

Przyzwyczaiłem Was drodzy czytelnicy że zazwyczaj moje artykuły są dosyć długie. Tym razem nie będę się jednak przesadnie rozpisywał. Rok czasu to jeszcze zbyt krótki okres, być może przy okazji kolejnych rocznic, przyjdzie czas na obszerniejsze podsumowania. Na koniec obiecuję że w następnych dwunastu miesiącach postaram się nie zwalniać tempa we wzbogacaniu zawartości merytorycznej amigaone.pl. Was również do tego zachęcam, gdyż każda sugestia a nawet ciekawy post na forum, to mała cegiełka dołożona do rozwoju AmigaOne Zone. Można też dołożyć swą cegiełkę w inny sposób, np. wesprzeć skromnym datkiem utrzymanie domeny czy serwera korzystając ze stosownego przycisku na blogu.
Pieniądze nie są jednak najważniejsze, to czego przede wszystkim należy życzyć serwisowi a przy okazji i nam samym amigowcom, to jak najwięcej ciekawych i atrakcyjnych wydarzeń w amiświatku, które potem będzie można z przyjemnością opisywać.

O Mufa