Instalacja AmigaOS 4.1 Classic na OS X

Co będzie potrzebne do wykonania instalacji:

 1.  komputer Mac z systemem OS X (tu: 10.10 Yosemite)
 2.  płyta instalacyjna z systemem AmigaOS 4.1 Classic (CD lub obraz iso)
 3.  obraz dysku twardego
 4.  Kickstart w wersji dla Amigi 4000 (tu: z pakietu Amiga Forever)
 5.  pliki rom dla akceleratora CyberStormPPC i karty graficznej Picasso IV
 6.  emulator FS-UAE (do pobrania tu: http://fs-uae.net/download-devel#macosx – wersja 2.5.22dev)
 7.  plugin dla wersji PPC (do pobrania tu: http://fs-uae.net/devel/plugins/qemu-uae/qemu-uae_3.6.0qemu2.2.0_macosx_x86.tar.gz – w wersji 3.6.0. Należy pamiętać, że danej wersji emulatora odpowiada plugin w specjalnej wersji, aktualne pluginy można znaleźć tu: http://fs-uae.net/plugins. Dla wersji emulatora 2.5.22dev jest to właśnie wersja 3.6.0)

Instalacja:

 1.  Pobrany emulator instalujemy do domyślnej lokalizacji lub instalujemy wersję portable do wybranej przez nas lokalizacji
 2.  Zmieniamy nazwy plików rom na odpowiednio cyberstormppc.rom i Picasso_iv_flash.rom
 3.  Pobieramy z http://eab.abime.net/showpost.php?p=972097&postcount=7 program VHD Creator. Plik z programem i późniejszy plik wynikowy najlepiej jest umieścić np. na biurku, inaczej program może mieć problem z utworzeniem obrazu dysku. Tworzymy dysk np. dynamiczny o rozmiarze np. 8 GB, nadajemy mu nazwę i zapisujemy w tej samej lokalizacji, co program (w zasadzie skrypt), następnie przenosimy do podkatalogu „Hard Drives” emulatora.
 4.  Z płyty z systemem 4.1 kopiujemy z katalogu BootFloppy plik Boot_Floppy.adf.lha i rozpakowujemy, plik wynikowy to bootowalna dyskietka. Dyskietkę możemy skopiować np. do katalogu z emulatorem, do podkatalogu „Floppies”.
 5.  Przechodzimy do katalogu z emulatorem, jeśli katalog „Plugins” nie istnieje, tworzymy go. Rozpakowujemy pobrany plik z pluginem do katalogu „Plugins”, powinniśmy otrzymać wynikowy katalog o nazwie „qemu-uae-macosx-x86” (katalog o takiej nazwie musi znajdować się wewnątrz katalogu „Plugins”!).
 6.  Uruchamiamy FS-UAE Launcher i wstępnie konfigurujemy. U góry po środku pojawi się ostrzeżenie o braku Kickstartu, naciskamy, wybieramy lokalizację z romami, klikamy „Scan”. Po tym, jak FS-UAE rozpozna i skopiuje pliki, zamykamy program i do katalogu z emulatorem, do podkatalogu „Kickstarts” kopiujemy uprzednio przygotowane pliki cyberstormppc.rom i Picasso_iv_flash.rom.

Uruchamiamy emulator ponownie i konfigurujemy zgodnie ze zrzutami ekranu:

Zakładka „Main Configuration Options”

Zakładka „Main Configuration Options”


Zakładka „Floppy Drives”

Zakładka „Floppy Drives”


Zakładka „CD-ROM Drives”

Zakładka „CD-ROM Drives”


Zakładka „Hard Drives”

Zakładka „Hard Drives”


Zakładka „Hardware Options”

Zakładka „Hardware Options”

Nie zaznaczamy opcji „Built-in TCP/IP Stack”! U mnie powodowało to niemożność uruchomienia instalacji!

Przechodzimy ponownie do zakładki „Main Configuration Options” i zapisujemy konfigurację (poprzez naciśnięcie strzałki obok nazwy naszej konfiguracji):

6

Zamykamy emulator i przechodzimy do podkatalogu „Configurations”. Edytujemy nasz plik konfiguracyjny np. w programie TextEdit (plik będzie miał taką samą nazwę, jaką nadaliśmy naszej konfiguracji w oknie „Main Configuration Options”). Zawartość pliku powinna być mniej więcej podobna, jak poniżej.

Konieczne są wpisy hard_drive_0_controller = ide0 i hard_drive_0_type = rdb! Inaczej emulacja może nie wystartować po instalacji!

# FS-UAE configuration saved by FS-UAE Launcher

# Last saved: 2014-12-21 20:56:36

[fs-uae]

amiga_model = A4000/OS4

cdrom_drive_count = 1

cdrom_image_0 = $BASE/CD-ROMs/AmigaOS 4.1 Update 2.iso

chip_memory = 2048

cpuboard_flash_file = /Ścieżka/do/emulatora/FS-UAE 2.5.22dev/Kickstarts/cyberstormppc.rom

floppy_image_0 = Boot_Floppy.adf

graphics_card = picasso-iv

hard_drive_0 = AmigaOS 4.1 Classic.vhd

hard_drive_0_controller = ide0

hard_drive_0_type = rdb

kickstart_file = amiga-os-310-a4000.rom

uae_a2065 = slirp

uaegfx_card = 1

zorro_iii_memory = 131072

Upewniamy się, że wszystkie opcje są poprawne, zapisujemy plik i uruchamiamy ponownie emulator. Naciskamy przycisk „Start” u dołu ekranu na dowolnej zakładce i po pojawieniu się „czarnego” ekranu natychmiast naciskamy klawisz Esc. Powinniśmy znaleźć się w menu karty CyberStormPPC. Wybieramy opcję SCSI, klikamy na Unit 1 dwukrotnie i ustawiamy opcje zgodnie z ostatnim zrzutem ekranu:

7

8

9

Wybieramy kolejno przyciski „Use”, „Return” i „Save”, komputer powinien uruchomić się ponownie, startując tym razem instalację systemu AmigaOS 4.1. Po instalacji usuwamy wszystkie nośniki z zakładek emulatora – po za obrazem dysku – i restartujemy emulator.

Internet w AmigaOS 4.1 Classic na OS X

 1.  Pobieramy z http://aminet.net/package/driver/net/Ethernet sterownik ethernet.device dla karty sieciowej A2065.
 2.  Tworzymy katalog, w którym umieszczamy pobrany plik i przy pomocy programu AnyToISO i opcji „Folder do ISO” tworzymy plik iso, niezbędny do przeniesienia sterownika do systemu Amigi (AnyToISO:http://www.crystalidea.com/anytoiso )
 3.  Uruchamiamy emulator i w sekcji „CD-ROM Drives”, przy pomocy „plusa” w oknie „Media Swap List” dodajemy nasz obraz iso
 4.  Startujemy emulację i po uruchomieniu systemu kombinacją klawiszy Cmd+F12 (lub Alt+F12) otwieramy boczny panel opcji emulatora
 5.  W sekcji  „Nośniki wymienne” wybieramy obraz naszej płyty – wybieramy kolejno „CD0: Pusta”, obraz iso i potwierdzamy klawiszem Return
 6.  Po chwili płyta powinna zostać zamontowana na pulpicie emulowanej Amigi
 7.  Rozpakowujemy pobrany wcześniej plik do katalogu DEVS: Networks (bez pliku readme)
 8.  Zamykamy wszystkie okna, przechodzimy do katalogu SYS: Prefs i klikamy na „Internet” i następnie „New”
 9.  W nowo otworzonym oknie wybieramy sterownik ethernet.device i resztę opcji jak na zrzucie ekranu poniżej:

10

11
12

Po ponownym uruchomieniu systemu powinniśmy cieszyć się dostępem do sieci; można już pobrać wszystkie aktualizacje i poprawki ze strony Hyperionu i poprzez AmiUpdate.


Aneks:

Dla chcących szybszej Amigi pod OS X – odkryłem w końcu drogę do sukcesu, po kilku dniach walki. Powyżej podana metoda odnosi się do konfiguracji: dysk podpięty na IDE, CD-ROM do karty CyberStormPPC. Da się jednak również podpiąć pod FS-UAE dysk do akceleratora. Co trzeba zrobić?

Ano co chcecie, bylebyście nie tworzyli partycji SWAP podczas konfiguracji dysku w MediaToolBox! Z jakiegoś powodu utworzenie takiej partycji skutkuje błędami i brakiem startu dysku. Zalecam utworzenie w RDB tylko systemu SFS, rozmiar (blocksize) – 512k, wszystkie partycje jako SFS. Próbowałem dodawać również do RDB system FFS i przez chwilę wydawało mi się, że to jest przyczyna problemów. Wykonałem kilkanaście obrazów dysków z różnymi ustawieniami. Efekt? Winna jest partycja SWAP.

Dodatkowo, wymażcie plik konfiguracyjny z katalogu emulatora „Configurations” i zastąpcie go tylko poniższymi liniami:

# FS-UAE configuration saved by FS-UAE Launcher

# Last saved: 2014-12-22 16:45:55

[fs-uae]

amiga_model = A4000/OS4

cdrom_drive_count = 1

cdrom_image_0 = $BASE/CD-ROMs/AmigaOS 4.1 Update 2.iso

hard_drive_0 = AmigaOS 4.1 Classic.vhd

hard_drive_0_type = rdb

uae_a2065 = slirp

zorro_iii_memory = 131072

Oczywiście ścieżki dostępu i nazwa Waszego dysku powinna być zmieniona na prawidłowe. Wystarczy… Co jeszcze? Aha, jak już wszystko ustawicie przed startem emulatora, jeśli postąpicie zgodnie z tutorialem i ustawicie w menu CyberStrormaPPC wszystko zgodnie ze zrzutami ekranu, nie będzie potrzeby ładowania niczego z dyskietki startowej, wystarczą podpięte dysk i CD-ROM (nie trzeba dodawać w opcjach stacji dysków dyskietki rozruchowej).

Po instalacji, prośbie o usunięcie mediów i ponownym rozruchu powinniście cieszyć się naprawdę szybką emulacją – czego Wam życzę (nie martwcie się zmieniającymi się kolorami ekranu, za chwilkę – naprawdę szybko – pojawi się Workbench).

Tagi: , ,

O Marcin Skawiński