Davidope puzzle

Wielkie i rozbudowane gry, wciągające na długie godziny, to jest to, czego najbardziej oczekują zapaleni gracze na całym świecie. Jest jednak druga strona medalu. W dzisiejszych realiach, gdy życie większości ludzi toczy się w ciągłym zabieganiu, nie każdy znajduje czas na dłuższą rozrywkę. Rozumieją to dobrze twórcy systemów operacyjnych, którzy dodają do swych produktów, dodatki takie jak Saper czy Solitaire, gry, które pomimo swej prostoty od lat cieszą się niesłabnącą popularnością, stanowiąc krótki przerywnik pozwalający na zrelaksowanie się i oderwanie od pracy.

W dzisiejszej recenzji nie będę jednak opisywał kolejnej wersji Minesweepera czy pasjansa. Zamiast tego zaprezentuję wam dosyć oryginalną i ciekawą układankę. Czynię to z tym większą przyjemnością, że jej autorem jest nasz rodak ukrywający się pod pseudonimem Mr Darek. Człowiek ten jest autorem kilku innych gier logicznych, z których chyba najbardziej udaną była Age of Thieves. Więcej o informacji o jego produkcjach znajdziecie na tej stronie

Davidope puzzle - menu

Davidope puzzle – menu

Układanek na Amigę było już sporo, zazwyczaj jednak ograniczały się one do odtworzenia prostych statycznych obrazków, prezentujących roznegliżowane kobiety, czy sportowe samochody. Mr Darek postarał się by jego puzzle były znacznie bardziej oryginalne. Skontaktował się z cenionym artystą Davidem Szakalym, znanym bardziej jako Davidope. Znakiem firmowym Davidope są abstrakcyjne, psychodeliczne grafiki, prezentowane w postaci animowanych gifów. Szakaly udzielił pozwolenia na wykorzystanie jego animacji, na potrzeby tej gry, wyłącznie w wersji dla AmigaOS 4.

Dzięki temu zabiegowi prosta układanka, nabrała zupełnie nowej jakości. Całość nie jest statyczna tylko animowana. Kręcące wiry, pływające robale, czy inne ruchome obrazy utworzone z abstrakcyjnej kreski, stanowią nie lada wyzwanie dla gracza. Sprawę utrudnia fakt, że dopóki nie ułożymy całego obrazka, nie mamy możliwości dostępu do jego podglądu. Początkowo ciężko jest nawet ustalić, gdzie jest środek, a gdzie boki animacji. Na szczęście po prawidłowym połączeniu kilku fragmentów całość możemy dowolnie przesuwać po planszy. Gracz nie ma obowiązku idealnego przystawienia elementu do pola, wystarczy, że upuści fragment grafiki w pobliżu miejsca docelowego, a ten sam zostanie przyciągnięty do siatki. To już chyba wszystko, co w przypadku układanki, można napisać o rozgrywce. Ogólnie myślę, że fani puzzli nie powinni być zawiedzeni. Wyjątkiem mogą być osoby uczulone na tego typu grafikę, na którą ciągłe patrzenie może prowadzić do „oczopląsów”.

Chociaż z wszystkich dotychczasowych produkcji Mr Darka, ta wciągnęła mnie najbardziej, nie ukrywam, że widzę jeszcze pole do uatrakcyjnienia Davidope puzzle. Przydałby się np. stoper odmierzający czas i tablica rekordów z najlepszymi wynikami. Nie zaszkodziłoby też dodanie kilku modułów, gdyż gra nie zawiera żadnej muzyki, czy choćby efektów sfx.

Davidope puzzle - podgląd animacji

Davidope puzzle – podgląd animacji

Na koniec wspomnę jeszcze o wymaganiach sprzętowych, które są zadziwiająco duże jak na prostą grę logiczną. Autor zaleca 128MB pamięci graficznej dla gry i aż 256MB dla podglądu grafik. Produkcja na komputerach wyposażonych w karty z mniejszą ilością pamięci nie była testowana, w związku z czym nie ma gwarancji stabilnego działania na takich konfiguracjach. Jeśli gra będzie się zawieszać Mr Darek doradza nie korzystać z podglądu obrazków oraz uruchamiać program bezpośrednio po resecie systemu.

Tyle mówi dokumentacja, z moich obserwacji nie wynika jednak by gra była aż tak bardzo pazerna na zasoby. Zarówno w trybie gry, jak i podglądu animacji, Davidope puzzle „połyka” około 75 MB pamięci graficznej. Zajętość procesora na mojej Amidze One X1000, praktycznie nie wzrasta w czasie gry, a jeśli nawet, to może maksymalnie o jeden, dwa procent. Nie zauważyłem też najmniejszych problemów ze stabilnością, pomimo że nie stosowałem się do zaleceń, by uruchamiać program po restarcie systemu, a grę uruchamiałem z działającą przeglądarką internetową w tle i innymi aplikacjami.

Davidope puzzle - rozgrywka

Davidope puzzle – rozgrywka

Davidope puzzle, to układanka nieszablonowa, produkt, który nie jest portem SDL, a autorskim programem amigowym. Za kod odpowiada Polak, a za grafikę, znany w świecie twórca. Myślę, że jak na prostą układankę to aż nadto atutów, zatem zachęcam do pobrania gry, którą tradycyjnie znajdziecie na serwerze OS4Depot.

Tagi: , ,

O Mufa