E-UAE JIT beta 4 dla PA6T

Przed dwoma miesiącami opublikowałem dłuższy tekst na temat E-UAE JIT w trzeciej wersji beta. Álmos rachy Rajnai, nie robi sobie wakacji od Amigi, dzięki czemu od mniej więcej tygodnia mamy już dostęp do następnej bety. W dniu dzisiejszym pojawiła się kolejna odsłona emulatora przeznaczona dla posiadaczy Amigi One X1000. Ponieważ piszący te słowa do tej grupy się zalicza postanowiłem na gorąco opisać swoje spostrzeżenia. Tym razem wyjątkowo nie będzie to długi tekst (nie chcę dublować artykułu o becie 3), a raczej krótkie uaktualnienie do recenzji napisanej w maju.E-UAE JIT

Na wstępie muszę zgasić entuzjazm tych, którzy oczekiwali pełnego wykorzystania mocy procesora X1000 i setek Mipsów w benchmarkach. Autor wyraźnie zaznacza, że ta wersja nie jest jeszcze w pełni zoptymalizowana dla PA6T, co wynika między innymi z braku odpowiedniego wsparcia dla tego procesora w AmigaOS 4 SDKRachy obiecuje, że gdy tylko takie wsparcie się pojawi, dokona niezbędnych zmian. Jednocześnie dzięki pomocy kilku znanych osób ze środowiska, takich jak Tobias Netzel, MickJT, Sven Ottemann, Sebastian BauerTommysammy udało się dojść do jasnych wniosków, że PA6T jest procesorem na tyle podobnym do G5, że można stworzyć kompilację na bazie tego ostatniego. Chociaż sam Rachy nie posiada najszybszej z Amig i nie może w związku z tym przeprowadzić testów osobiście, ma nadzieję, że ta wersja powinna przynieść pozytywne skutki dla użytkowników Amigi One X1000.

Rzeczywiście, testy pokazują, że przyspieszenie jest znaczne. Poprzednia odsłona E-UAE JIT działała na mojej konfiguracji porównywalnie do Amigi 4000, uzyskując w SysInfo wynik nieznacznie przekraczający 20 Mipsów. Obecna z wynikiem ponad 54 Mipsów jest już niemal trzykrotnie szybszą maszyną od czterytysiączki i aż 43-krotnie szybszą od popularnej A1200. Co prawda SysInfo 3.24 nie podaje porównania dla procesora 68060, ale odnosząc ten wynik do znalezionych w sieci benchmarków, wynika, że moja emulowana Amiga klasyczna jest szybsza od realnej wyposażonej w dopałkę 68060 66MHz o około 10%. Próbowałem zweryfikować to jeszcze pod SysSpeed, który jako program o kilka lat młodszy, moduły z wynikami dla 68060 już posiada, jednakże wyniki emulowanej maszyny były tak bardzo oderwane od rzeczywistości (grubo ponad 1000 Mipsów), że nie ma sensu dokładnie ich przedstawiać.

Wyniki SysInfo

Wyniki SysInfo dla A1 X1000Przeszedłem więc do testów praktycznych. W poprzednim artykule jedyną grą co do której komfortowego działania miałem zastrzeżenia był Gloom. Teraz ten tytuł chodzi naprawdę płynnie. Chociaż grałem emulując kości AGA, wydaje mi się, że Gloom działał lepiej od tego, co pamiętam z czasów, kiedy używałem Blizzarda 603e wraz z 040 33MHz i kartą graficzną BVision. Zachęcony tym, co zobaczyłem, sięgnąłem po grę Alien Breed 3D II: The Killing Grounds, której z racji moich doświadczeń na realnym, nie tak słabym znowu sprzęcie, dotąd nigdy nawet nie instalowałem na E-UAEuznając, iż nie ma to sensu. Teraz sens ma to z pewnością, na domyślnej wielkości okna gra wręcz fruwa. Gorzej jest na oknie wypełniającym pełny ekran gry, tutaj ewidentnie do ideału jeszcze brakuje, aczkolwiek nie jest tak tragicznie by nie dało się grać. Na obecną chwilę najlepszym kompromisem wydaje się jednak ustawienie wielkości pola rozgrywki gdzieś w połowie pomiędzy obiema wartościami.

Pomimo znacznie lepszych wyników w zakresie prędkości emulacji, nadal jest jeszcze tutaj sporo do zrobienia. Przypominam, że wynik Pegasosa G4 1.3GHz dla E-UAE JIT beta 3 wynosił 58 Mipsów AmigaOne X1000, wciąż więc nieznacznie z nim przegrywa, co jest najlepszym obrazem słów Álmosa Rajnaia o braku pełnej optymalizacji dla PA6T. Nadal nie jest emulowane Picasso 96, dalej też występują drobne błędy, jak choćby wspomniany wcześniej problem z grą Slam Tilt. Jest zatem nad czym popracować, na szczęście obserwując efektowne postępy prac rachego, można mieć nadzieję, że cele o których wspomniałem zostaną szybko osiągnięte.

O Mufa