Timberwolf i aplikacje webowe

Kontynuując temat poświęcony przeglądarce internetowej TimberWolf (choć spora część z tego co opiszę ruszy też na OWB), chciałbym się skupić na różnego rodzaju aplikacjach webowych, które niejako otworzyły się na amigowców wraz z pojawieniem się na naszej platformie wspierającego nowoczesne standardy browsera. Każdy chyba zna serwisy takie jak Dokumenty Google, więc nie ma sensu ich tutaj przedstawiać, tym bardziej że dopóki TimberWolf nie będzie obsługiwał polskiej klawiatury, dopóty ich użyteczność będzie mocno ograniczona. Skupię się więc na nieco mniej znanych aplikacjach, z których bez przeszkód możemy skorzystać już dziś.

Gry
Jak wspominałem w recenzji TimberWolfa z rozrywkowym oprogramowaniem webowym póki co nie jest idealnie. Niestety znaczna część tego typu produkcji powoduje problemy ze stabilnością przeglądarki. Jednakże gier jest na tyle dużo że istnieje spora szansa iż nawet po odsianiu tych problematycznych, można wyłowić coś odpowiedniego dla siebie. Poniżej przedstawiam kilka przykładów, które z powodzeniem, bez żadnych nieprzyjemnych przygód przetestowałem pod TimberWolfem.

Lemmings
Tytuł zrobiony w dhtml, a więc działa dobrze nawet na przeglądarce OWB, tym bardziej dobrze działa pod amigowym Firefoxem. Gra jest wiernym odwzorowaniem klasycznej pierwszej części lemmingów. Nie będę się rozpisywał o czym traktuje ta kultowa gra, gdyż zapewne większość z Was miała okazję zagrać osobiście (kto nie grał niech szybko klika na odnośnik, bo dużo stracił) lub przynajmniej przeczytać gdzieś recenzję.

HTML5 Chess
Jedna z najstarszych klasycznych gier świata – szachy. Odmiana tej królewskiej gry działająca w oparciu o html5, pozwala nam na grę z widokiem 2D bądź 3D, w tym ostatnim dowolnie możemy regulować kąt nachylenia i obrót szachownicy. Już od czasów stareńkiego Battle Chess szachiści dobrze wiedzą że najlepszy dla przejrzystości rozgrywki jest widok 2D. Widok 3D to tylko bajer na pokaz. Dawno temu w czasach podstawówki zdarzyło mi się być nawet kapitanem szachowej drużyny szkolnej, ale od tego czasu sporo wody w Wiśle upłynęło i jestem raczej grającym okazyjnie amatorem. Mimo to komputerowego przeciwnika w HTML5 Chess ograłem dosyć łatwo, to też tę wersję polecam raczej początkującym graczom.

Play Minigolf
Z Minigolfem na komputerze po raz pierwszy spotkałem się jeszcze na konsoli Atari 2600, gdzie był to jeden z moich ulubionych tytułów. Sentyment chyba sprawia że od czasu do czasu lubię sobie pograć w ten rodzaj golfa. Niestety ta gra może zadowolić chyba tylko ludzi którzy pamiętają tamtą wersję sprzed 30 lat i chcą wczuć się w jej klimat. Grafika pozostaje na niewiele lepszym poziomie od pierwowzoru, grywalność zresztą też. No ale ostatecznie jako darmowy tytuł na zabicie nudy, może być.

Mad Tanks
Przedstawiciel popularnego szczególnie wśród gier online gatunku Tower Defense. Na Amidze gatunek ten niedawno odżył za sprawą gry Swamp Defense. Tam strzelaliśmy do hord bagiennych potworów, w Mad Tanks, jak sama nazwa wskazuje bronimy terytorium przed oddziałami pancernymi.

Pasjans
Jak głoszą wyniki badań najczęściej uruchamiana gra na komputerach to pasjans. Popularność ta jak sądzę wiąże się głównie z dodaniem tego typu gry do systemu Windows, ale i na Amidze było kilka popularnych przedstawicieli gatunku. Przyjemności z układania kart nigdy nie za wiele, tym bardziej że ta wersja cieszy oko (a jeśli nie to mamy spore możliwości w zakresie zmiany zestawu kart jak i tła), a w dodatku interfejs jest zrobiony w naszym ojczystym języku. Dostępne są wszystkie najpopularniejsze odsłony pasjansa, czyli Klonkide i Pająk w różnych odmianach oraz 40 rozbójników.

Web Snooker
Możliwość zagrania partyjki Snookera z graczami z całego świata. Grafika choć 2D stoi na wysokim poziomie. Sama rozgrywka jest natomiast dosyć uproszczona, w przeciwieństwie do takich tytułów jak Jimmy White’s 'Whirlwind’ Snooker czy FooBilard nie mamy możliwości nadawania bili rotacji, całe pozycjonowanie polega więc tu tylko i wyłącznie na regulowaniu siły uderzenia. Mimo wszystko fanom Snookera polecam.

 

Grafika
Bizelangelo
Prościutki program o możliwościach mniejszych od MS Painta. Ciekawostka do pobawienia się przez parę minut. Arcydzieła w nim raczej nie stworzymy, co najlepiej oddaje dołączona galeria, gdzie większość obrazków nadaje się jedynie do wystawienia na przedszkolnych korytarzach.

Sketchpad
To już zdecydowanie inna klasa. mamy do dyspozycji zdecydowanie więcej narzędzi malarskich i edycyjnych. Aplikacja wspiera kanał alpha, gradienty, została wyposażona w historię operacji itp. Tu już z pewnością nie jeden grafik mógłby się wykazać.

ImageBot
O ile programów malarskich zawsze było „ci u nas dostatek” o tyle kompletnym zaprzeczeniem tego stwierdzenia była sytuacja z programami wektorowymi. W zasadzie mamy jedynie dosyć już leciwego i nierozwijanego Sodipodi pod AmiCygnixem, pamiętającego czasy świetności 68K Draw Studio i jeszcze bardziej leciwego, ostatnio jakiś czas temu przeniesionego także dla AmigaOS 4 Amifig. Sytuacja jest więc nieszczególna, to też imageBot może być najciekawszą propozycją dla amigowca z wymienionych w tym artykule programów. Witryna współpracuje z największym na świecie zbiorem darmowych clipartów Opencipart.org. Jeśli więc upatrzymy sobie jakąś grafikę na opencliparcie i wybierzemy przycisk edycji, zostaniemy przeniesieni właśnie do ImageBot. Program nie ogranicza się rzecz jasna do edycji gotowych clipartów, możemy swe dzieło tworzyć od zera, poza tym IB oferuje też swoje kształty oraz typy logosów, które mogą ułatwić bądź przyspieszyć edycję.

 

Inne

CSS 3.0 Maker
Kreator kaskadowych arkuszy stylów. Wybieramy poszczególne efekty za pomocą opcji i suwaków po lewej stronie możemy je modyfikować, środkową część interfejsu zajmuje podgląd na żywo, natomiast po prawej stronie mamy podgląd kodu, który możemy pobrać. Pod każdym efektem widnieją ikony przeglądarek, wraz z numerem wersji od której go obsługują. W przytłaczającej większości przykładów mamy informację o Firefoksie 4.0+, tak więc możemy się przekonać na żywo czy TimberWolf rzeczywiście daje radę.

Lucid Chart
Swego czasu spore nadzieje wiązałem z programem MindScape, autor przedstawiał plany świetlistej przyszłości w której docelowo ten prosty program do tworzenia diagramów, miał się przekształcić w nowy rdzennie amigowy program do edycji grafiki wektorowej. Niestety od dość długiego czasu na temat MindScape panuje cisza. Pewną lukę powstałą na polu oprogramowania do tworzenia diagramów, może wypełnić internet, a konkretnie przedstawiany tutaj program Lucid Chart, któremu względem MindScape niczego nie brakuje.

DocsPal
Jeden z wielu sieciowych multi-konwerterów. Konwertuje setki rodzajów dokumentów, plików graficznych, archiwów, plików audio i wideo oraz formatow e-booków. To co odróżnia go od innych tego typu serwisów do wsparcie dla formatu Djvu, którego brak obsługi jest kulą u nogi AmigaOS. Jak wiadomo format Djvu jest szczególnie popularny wśród archiwizatorów starych czasopism i pliki tego typu znajdziemy na poświęconych temu serwisach, jak choćby na współtworzonym przez „Tchomasza” Retroreaders. Bardzo wiele z nich to gazety amigowe i jest swoistym paradoksem historii, że treści tworzone przez amigowców i dla amigowców po latach mogą być czytane praktycznie wszędzie tylko nie na Amidze. Na szczęście DocsPal stanowi swego rodzaju rozwiązanie problemu. Plik Djvu możemy albo przeglądać bezpośrednio na wbudowanej w witrynie przeglądarce, albo też przekonwertować go np. na PDFa i na spokojnie przeglądać offline z poziomu systemowego czytnika tych dokumentów.

 

W niniejszym artykule przedstawiłem jedynie kilkanaście przykładów z prawdziwego morza webaplikacji jakie rozlewa się po internecie. Codziennie ktoś tworzy nowe pozycje przeznaczone nie pod konkretny OS ale pod przeglądarki, a więc co raz częściej ktoś mimowolnie tworzy je także dla nas. Zachęcam więc do testowania innych nieopisanych tutaj pozycji, które mogą dostarczyć porcji rozrywki, bądź okazać się przydatnym narzędziem użytkowym.

O Mufa